FacebookFacebookInstagramInstagram

Blog

Kategorie
Wróć do listy

Co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy ?

07.01.2024
Odszkodowania i zadośćuczynienie
Co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy ?

Każdy, kto został poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, ma prawo do wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy. Roszczenia te mają na celu pokrycie szkody i krzywdy, które zostały wyrządzone w wyniku wypadku. 

 

Odszkodowanie za szkodę. 

 

Szkoda to uszczerbek w dobrach prawnie chronionych, który został wyrządzony wbrew woli poszkodowanego. Za wyrządzoną szkodę, poszkodowany może domagać się odszkodowania. Roszczenie kierowane jest do podmiotu, który tę szkodę wyrządził (czyli sprawcy) lub ponosi za nią odpowiedzialność (np. zakład ubezpieczeń). 

 

W zależności od rodzaju dobra, które zostało naruszone, wyróżniamy następujące rodzaje szkody:

  1. Szkoda majątkowa to uszczerbek w majątku poszkodowanego. Może to dotyczyć uszkodzenia lub zniszczenia mienia, utraty korzyści, czy też utracenia możliwości zarobkowania.
  2. Szkoda na osobie to uszczerbek w zdrowiu lub życiu poszkodowanego. Dotyczy kosztów leczenia i rehabilitacji.

1. Odszkodowanie za szkodę materialną

Odszkodowanie za szkodę materialną powinno pokryć koszty naprawy lub wymiany uszkodzonego mienia np. pojazdu. Jeśli naprawa pojazdu jest niemożliwa lub nieopłacalna, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej pojazdu. Poszkodowany może również otrzymać zwrot kosztów holowania pojazdu, wynajmu samochodu zastępczego oraz kosztów innych usług, które były niezbędne w związku z naprawą pojazdu.
 

2. Odszkodowanie za szkodę osobową

Odszkodowanie za szkodę osobową powinno pokryć koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanego. Poszkodowany może również otrzymać rentę, która ma na celu zapewnienie mu środków do życia w związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Poszkodowany może również otrzymać zwrot utraconych korzyści, takich jak utrata wynagrodzenia, utrata dochodów z działalności gospodarczej czy utrata możliwości kontynuowania nauki.

 

Podsumowując, odszkodowanie za szkodę powinno pokryć zarówno poniesione straty (tzw. damnum emergens), jak też utracone korzyści (tzw. lucrum cessans), czyli to wszystko co poszkodowany osiągnąłby, gdyby nie doszło do zdarzenia. Ważne ! Wysokość odszkodowania nie może być wyższa od doznanej szkody. Aby obliczyć wysokość odszkodowania należy przedstawić rachunki, faktury, kosztorysy i wyliczenia pieniężne, które będą stanowić potwierdzenie poniesionych wydatków i utraconych korzyści. Odszkodowanie ma na celu wyrównanie naszej sytuacji majątkowej. 

Jeżeli w wyniku wypadku osoba poszkodowana zmarła, osoby jej najbliższe, mogą również dochodzić stosownego odszkodowania - za pogorszenie się sytuacji życiowej, za poniesione koszty leczenia, pogrzebu lub dochodzić stosownej renty - za utracone środki na utrzymanie dostarczane przez zmarłego np: alimenty.  

 

Zadośćuczynienie za krzywdę 

 

Zadośćuczynienie to forma pieniężnej rekompensaty szkody niemajątkowej, czyli krzywdy, wynikłej z ujemnych przeżyć poszkodowanego, takich jak cierpienia fizyczne czy psychiczne. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie doznanej krzywdy, a nie jej wyrównanie. Pieniądze otrzymane przez poszkodowanego tytułem zadośćuczynienia mają zrekompensować mu negatywne przeżycia związane z wypadkiem. Zadośćuczynienie przysługuje również pokrzywdzonym którzy w wyniku wypadku utracili bliską osobę i ma za zadanie złagodzić wywołane tym zdarzeniem cierpienia psychiczne, a także ma pomóc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej sytuacji życiowej. 

Aby obliczyć wysokość należnego zadośćuczynienia należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: 

  • rozmiar cierpień (psychicznych i fizycznych),
  • stopień uszczerbku na zdrowiu,
  • jego charakter (czy jest trwały, czy czasowy),
  • czas trwania cierpień,
  • wiek poszkodowanego,
  • nieodwracalność następstw wypadku,
  • szanse na przyszłość,
  • bezradność życiowa,
  • rozmiar negatywnych emocji doznanych przez poszkodowanego w związku ze śmiercią bliskiej osoby,
  • stopień pokrewieństwa ze zmarłym,
  • stopień łączących ich uczuć,
  • pozbawienie pomocy i opieki osoby bliskiej czy skutki śmierci osoby bliskiej dla poszkodowanego, jakie ujawnić mogą się w przyszłości.

Jak uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy, poszkodowany musi zgłosić na piśmie roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie do ubezpieczyciela sprawcy. Pismo powinno zawierać następujące informacje:

  • dane poszkodowanego,
  • dane sprawcy,
  • opis wypadku,
  • rodzaj i wysokość poniesionej szkody i krzywdy.

Do zgłoszenia należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają wysokość szkód, takie jak rachunki, faktury czy opinie rzeczoznawców oraz kalkulację doznanej krzywdy. 

 

Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie roszczenia. Jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci świadczeń w terminie, poszkodowany może złożyć reklamację. Jeśli reklamacja nie zostanie uwzględniona, poszkodowany może wystąpić z powództwem do sądu powszechnego.
 

W celu uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zadbają o to, aby wypłacono nam wszystkie należne nam świadczenia. Jako Kancelaria Adwokacka zapewniamy kompleksową pomoc w dochodzeniu odszkodowania i zadośćuczynienia. Zapraszamy do kontaktu. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję